24 февруари 2010

Зеленчукова ръжена тарта



Продукти:

за блата:

60гр. студено краве масло
1бр. яйце
1с.л. кисело мляко
1 1/2ч.ч. ръжено брашно
2с.л. царевично нишесте
1к.л. бакпулвер
1к.л. сол

3бр. яйца
170мл прясно мляко
2бр. големи гъби
1малка тиквичка/около10огр./
1к.ч. червен лук нарязан
1шепа грах/замразен/
1шепа царевица/замразена/
1ч.ч. настърган кашкавал
мащерка
босилек
риган
чер пипер
сол

Приготвяне:

Запържваме лука до порозовяване.Прибавяме нарязаните гъби,тиквичка и оставяме да се пържат докато омекнат.Оставяме да изстинат.
В блендер слагаме 60гр. масло,2с.л.царевично нишесте и половината от брашното.Пускаме няколко пъти докато се образуват "трохи".Добавяме останалата половина от ръженото брашно,разбито яйце,1с.л. кисело мляко,бакпулвера и солта.Отново пускаме блендера няколко пъти.Изваждаме сместа и омесваме тестото.Притискаме леко тестото с длан върху хартия за печене.Покриваме със свежо фолио и разточваме кръг с диаметър 24-25см.
Прехвърляме в тавичка с диаметър 20см и оформяме с ръце.Надупчваме с вилица и поръсваме с ръжени ядки.
Към изстиналата смес прибавяме 1 шепа замразен грах,1шепа замразена царевица,1ч.ч. настърган кашкавал,мащерка,босилек,риган,чер пипер и сол.Объркваме добре и разстиламе върху основата на тартата.
Разбиваме 3бр. яйца и 170мл прясно мляко.Прибавяме 1ч.ч. настърган кашкавал и заливаме зеленчуците.
Печем в загрята фурна.

1к.ч.=100мл
1ч.ч.=200мл

20 февруари 2010

Гъбена крем супа



Продукти:

2бр. големи гъби
1бр. морков настърган
1к.ч. нарязан праз
400мл прясно мляко
200мл течна готварска сметана
1ч.ч. гореща вода
1с.л. с връх брашно
1п. зеленчуков бульон
чер пипер
сол

Приготвяне:

Измиваме и нарязваме гъбите.Задушаваме ги заедно с нарязания праз и настърган морков до омекване.Заливаме с 400мл прясно мляко,200мл течна готварска сметана и 1ч.ч. гореща вода.Поръсваме с натрошено 1п. зеленчуков бульон,чер пипер и сол.Размиваме 1с.л. с връх брашно с малко вода или прясно мляко.Прибавяме към супата.Оставяме да ври до омекване на продуктите.Пасираме до гладка консистенция.При сервиране поднасяме с нарязан магданоз или крутони.

18 февруари 2010

Чеснови задушени пилешки филета




Продукти:

4бр. пилешки филета
2глави лук нарязан на шайби
3-4скл. чесън нарязан на ситно
2с.л. зехтин
2с.л. лимонов сок
2с.л. босилек
чер пипер
сол

Приготвяне:

Измиваме пилешките филета.Обтриваме с чер пипер,чесън,босилек,лимонов сок,сол и зехтин.Оставяме да престоят 30мин. в хладилник.
Загряваме в плитка тенджера растителна мазнина и запържваме нарязания лук.Нареждаме филетата и покриваме с капак.Оставяме да се задушат около 20мин.След това махаме капака.Разбъркваме и оставяме да стои на котлона докато остане на мазнина и порозовее пилешкото месо и лука.

Сладкиш с конфитюр от боровинки и хрупкав топинг/без глутен




Продукти:

2бр. яйца
60гр. краве масло
1к.ч. захар
1к.ч. прясно мляко
1к.ч. оризово брашно
1 1/2ч.ч. царевично брашно
1к.ч. смлени орехи
1п. бакпулвер
1к.л. ванилия
1б.конфитюр от боровинки или от друг плод

за топинга:

30гр. краве масло
3с.л. захар
1к.ч. царевично брашно
2-3с.л. начупени или смлени орехи

Приготвяне:

Разбиваме 60гр. краве масло с 1к.ч.захар до побеляване.Прибавяме едно по едно 2бр. яйца и 1к.ч. прясно мляко при непрекъснато разбъркване.Смесваме царевично,оризово брашно и орехи с бакпулвер и ванилия.Объркваме добре и изсипваме в тавичка върху хартия за печене.Разстиламе едно бурканче конфитюр.
Смесваме в блендер продуктите за топинга.Пускаме на "пулс".Поръсваме сладкиша.
Печем в загрята фурна.

1к.ч.=100мл.
1ч.ч.=200мл.
Диаметър на тавичката 20-22см.

16 февруари 2010

Пилешко в доматен сос



Продукти:

700-800гр. пилешко месо
1консерва белени домати/400гр./
2големи глави лук нарязани на едро
1бр. дафинов лист
2скл. нарязан на ситно чесън
1ч.л. червен пипер
1ч.л. захар
1к.ч. магданоз
1ч.л. мащерка
1/2к.л.босилек
чер пипер
сол

Приготвяне:

Измиваме пилешкото месо и нарязваме на порции.
Запържваме нарязания лук и нареждаме месото върху него.Слагаме дафинов лист и покриваме с капак.Оставяме да ври докато месото побелее.Поръсваме с червен пипер.Прибавяме 1консерва белени домати нарязани на четвъртинки и 1ч.л. захар. Добавяме 2скл. нарязан на ситно чесън.Поръсваме с мащерка,босилек,чер пипер и сол.Разбъркваме и прехвърляме в тавичка.Печем в загрята фурна.
При поднасяне поръсваме с магданоз
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

©2009 Nanita | by TNB